Na czym polega umowa darowizny?
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo użytkowania wieczystego, umowa darowizny dla
swej ważności wymaga zachowania formy aktu notarialnego.
Czy można się zabezpieczyć dokonując darowizny?
Decydując się na przekazanie majątku darujący ma możliwość zabezpieczenia się w postaci dożywotniego korzystania z przedmiotu umowy darowizny np. służebnością osobistą, która najczęściej polega na możliwości dożywotniego, nieodpłatnego zamieszkania w lokalu mieszkalnym bądź domu. Służebność taka wygasa z chwilą śmierci darującego bądź istnieje również złożenia oświadczenia o zrzeczeniu się tej służebności przez darującego za jego życia.
Czy od darowizny trzeba zapłacić podatek?
Podatkowi od darowizny nie podlega darowizna na rzecz małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Osoby te są jednak zobowiązane do zgłoszenia nabycia przedmiotu darowizny właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Gdy umowa darowizny zawarta jest w formie aktu notarialnego, zgłoszenia w urzędzie skarbowym dokonuje notariusz.