I AKT POŚWIADCZENIE DZIEDZICZENIA

Notarialne poświadczenie dziedziczenia funkcjonuje obok sądowej drogi stwierdzenia praw do spadku (postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku). Wybór trybu stwierdzenia praw do spadku, tj. sądowego albo pozasądowego (notarialnego), należy do uznania osób zainteresowanych.

Jakie skutki prawne wywołuje akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony u notariusza?

Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Kiedy notariusz odmawia sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia?

– w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;

– w toku sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnią się okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzeniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi, lub też osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne, albo istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte lub ogłoszone;

– w sprawie brak jurysdykcji krajowej.

II ODRZUCENIE SPADKU

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Termin na złożenie oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Gdy spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do dziedziczenia to przysługuje mu 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Może to być dzień śmierci spadkodawcy lub dzień, w którym spadkobierca dowie się o odrzuceniu spadku przez inną osobę lub dzień, w którym spadkobierca testamentowy poweźmie informację o treści testamentu.

Jak odrzucić spadek w imieniu dziecka?

Odrzucenie spadku przez rodzica w imieniu małoletniego dziecka wymaga uprzedniego uzyskania zgody sądu. Od 15 listopada 2023 roku jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie, nie wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego albo, w przypadkach wskazanych w art. 640 (1) ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, sądu spadku – jeżeli spadek odrzucają inni zstępni rodziców tego dziecka.