Na czym polega dział spadku?

W przypadku odziedziczenia majątku po zmarłym spadkobiercy mogą podzielić się majątkiem w drodze działu spadku. Jeżeli jest zgodne porozumienie pomiędzy stronami dział spadku można dokonać umownie lub jeżeli brakuje takiego porozumienia pozostaje dokonanie działu spadku na mocy orzeczenia sądowego wydanego na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. W przypadku, gdy do spadku należy prawo własności nieruchomości, umowa o dział spadku musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Kiedy dokonuje się podziału majątku wspólnego?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność ustawowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wskutek ustania wspólności ustawowej np. rozwodu powstaje masa majątkowa, która wymaga podziału. W przypadku zgodnego porozumienia pomiędzy stronami podziału majątku wspólnego można dokonać umownie lub jeżeli brakuje takiego porozumienia pozostaje dokonanie podziału majątku wspólnego na mocy orzeczenia sądowego. Podział majątku wspólnego, w skład którego wchodzi nieruchomość czy spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego wymaga formy aktu notarialnego.

Czy można dokonać podziału majątku wspólnego w tracie małżeństwa?

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego tylko po ustaniu wspólności majątkowej tj. po zawarciu umowy ustanawiającej ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Podział majątku możliwy jest także w przypadku orzeczenia rozwodu lub separacji.

Czy od podział majątku wspólnego trzeba zapłacić podatek?

Nie, umowa o podział majątku wspólnego niezależnie czy jest odpłatna czy nieodpłatna nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ani spadków i darowizn.