Wysokość wynagrodzenia notariusza

Wysokość wynagrodzenia notariusza (taksa notarialna) za dokonanie czynności notarialnej jest uregulowana w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Kwotę wynagrodzenia należy powiększyć o podatek VAT w stawce 23%.

Notariusz jest płatnikiem:

  • podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego,
  • podatku od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie.

Notariusz jako płatnik oblicza i pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych oraz podatek od spadków i darowizn, a następnie odprowadza go do właściwego Urzędu Skarbowego. Notariusz jest zobowiązany uzależnić dokonanie czynności notarialnej od uprzedniej zapłaty należnego podatku.

Jeżeli wniosek o wpis w księdze wieczystej, podlega opłacie sądowej, notariusz pobiera opłatę sądową od wnioskodawcy oraz wskazuje we wniosku o wpis w księdze wieczystej wysokość pobranej opłaty sądowej. Notariusz uzależnia sporządzenie aktu notarialnego oraz objęcie wnioskiem o wpis w księdze wieczystej żądania dokonania w księdze wieczystej także innego wpisu związanego z czynnością notarialną, od uprzedniego uiszczenia przez wnioskodawcę należnej opłaty sądowej. Pobraną opłatę sądową notariusz przekazuje właściwemu sądowi rejonowemu.

W celu wyliczenia dokładnych kosztów notarialnych proszę się kontaktować bezpośrednio z kancelarią.